Onsdag 15 oktober

Många pojkar i ettan och tvåan har spelat väggboll. Några andra har kört dunken.

Vi har läst och tittat på en film om spindlar.  Då lärde vi oss att spindlar matar sina barn. Barnen bor i en boll som är gjord av spindelnät. Mamman bär den längst bak på kroppen. En del spindlar kan ändra färg.

Vi har spelat ett spel på matten. Det hetta Full Bricka, då skulle man använda en tärning som såg ut som en diamant. Man fick välja 9 tal mellan 0 – 9 och sedan slå med tärningen om man hade ett tal som stämde. Det gällde att först få full bricka.

Vi har varit på bad i dag. Det var kul och vi fick beröm för vi var duktiga på att lyssna när de sa till oss.

I dag har äntligen Emanuel kommit tillbaka. Hurra hurra !!

Till mat idag fick vi blodpudding och potatisbullar.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *